O Sarbinowie

Sarbinowo – to miejscowość nadmorska oddalona o 7 km od Mielna, licząca około 500 stałych mieszkańców. Jest to typowa miejscowość letniskowa. Pierwsze wzmianki o Sarbinowie pochodzą z dokumentów z 1309 r. Przed laty leżało ponad 1,5 km od brzegu morza, a przed pierwszą wojną światową groziła wsi zagłada, pochłonięcie przez morze. W 1910 r. postawiono kamienną-betonową mur oporowy długości około 1 km wzdłuż plaży, co powstrzymało dalsze niszczycielskie działanie fal morskich. Atrakcją turystyczną we wsi jest neogotycki kościół z 1856 roku. Został wzniesiony w XIX wieku na miejscu zagrożonej konstrukcyjnie średniowiecznej świątyni. Zbudowany na planie ośmiokąta z wysoką wieżą może się poszczycić wspaniałymi witrażami w ostrołukowych oknach. Znajduje się tuż przy wjeździe do miejscowości Sarbinowo. Poza tym atrakcją we wsi jest zabytkowa chałupa z 1804 roku. Ma ona ściany konstrukcji szachulcowej z drewna dębowego, dach kryty jest trzciną. Stanowi ona przykład chałupy rybackiej zwanej wąskofrontową. Plażę w kierunku Sarbinowa można dojść do Gąsek, gdzie znajduje się udostępniona dla turystów latarnia morska – można z jej szczytu podziwiać piękną panoramę okolicy.

Domki Sarbinowo - Wynajem domków letniskowych "SŁONECZNY ZAKĄTEK" - Sarbinowo
Domki Sarbinowo - Wynajem domków letniskowych "SŁONECZNY ZAKĄTEK" - Sarbinowo

Gąski – to spokojna nieduża miejscowość pomiędzy Ustroniem Morskim a Sarbinowem. Pierwsza wzmianka o Gąskach pochodzi z 1628 r. Wtedy pola zostały częściowo zasypane przez piaski, a wcześniejsi właściciele – Damiczowie – próbowali wykorzystać ten fakt, by uniknąć płacenia wysokich podatków. W 1699 r. wypalano wapno pochodzące z kamienia wapiennego wyrzucanego przez fale morskie. Największą atrakcją Gąsek jest druga co do wielkości w Polsce latarnia morska (o wysokości 51,2 m) zbudowana w 1878 r. Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania – można z jej szczytu podziwiać piękną panoramę okolicy, a u stóp latarni zlokalizowane są punkty handlowe z pamiątkami oraz gastronomiczne. Materiały do jej budowy przywożono łodziami i wyładowywano przy specjalnie do tego celu zbudowanym pomostem. Działa tu niewielka baza rybacka. Domy wczasowe, kwatery prywatne, pola biwakowe oraz piękne, czyste, szerokie, piaszczyste plaże to raj dla turystów. Od strony Ustronia można do niej dojechać skręcając z drogi nr 11 w lewo w miejscowości Tymień, a od strony Sarbinowa szosą równolegle do brzegu morza, skracając odległość fragmentem żwirowej drogi lub asfaltową w kierunku wsi Gąski, skręcając następnie na północ i na zachód. Latarnia jest widoczna już z większej odległości, teren wokół niej jest ładnie zagospodarowany, a przy wejściu znajduje się strzeżony parking, u stóp latarni zlokalizowane są punkty handlowe z pamiątkami oraz gastronomiczne.

 Latarnia Morska w GąskachLatarnia Morska w Gąskach znajduje się około 112 metrów od brzegu morskiego i kwalifikuje się do ochrony prawnej jako zabytek. Powstała w latach 1876-78 i do roku 1927 miała jako źródło światła lampę naftową z soczewką Fresnela II klasy. Światło białe było widoczne z odległości 18 Mm. W roku 1927 zainstalowano oświetlenie elektryczne i urządzenie przesłonowe poruszane mechanizmem zegarowym z wahadłem. Obracając się dawało ono sekundę przerwy. Cykl powtarzany był co 12 s. W roku 1933 latarnia wymagała założenia betonowych plomb na pęknięciach po zachodniej stronie wieży. W czasie wojny latarnia nie uległa większym uszkodzeniom poza mechanizmem optycznym. Ponowne uruchomienie latarni nastąpiło w roku 1948. Obecnie w latarni umieszczony jest aparat cylindryczno stożkowy Fresnela o średnicy 1200 mm, z promiennikiem 1500 W. W 1995 roku przeprowadzano remont zewnętrznej cylindrycznej części latarni. Latarnia morska w Gąskach jest prawie w całości zbudowana z cegły. Jej wieża w dolnej części jest ośmiokątna, a później okrągła. Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania – można z jej szczytu podziwiać piękną panoramę okolicy. Od strony Ustronia można do niej dojechać skręcając z drogi nr 11 w lewo w miejscowości Tymień, a od strony Sarbinowa szosą równolegle do brzegu morza, skracając odległość fragmentem żwirowej drogi lub asfaltową w kierunku wsi Gąski skręcając następnie na północ i na zachód. Latarnia jest widoczna już z większej odległości, teren wokół niej jest ładnie zagospodarowany, a przy wejściu znajduje się strzeżony parking, u stóp latarni zlokalizowane są punkty handlowe z pamiątkami oraz gastronomiczne.

Wysokość wieży: 49.8 m Wysokość światła: 50.1 m n.p.m Zasięg światła: 23.5 Mm (43.5 km) Położenie geograficzne: 54o 14′ 42” N, 15o 52′ 30” E

Domki Sarbinowo - Wynajem domków letniskowych "SŁONECZNY ZAKĄTEK" - Gąski latarnia morska
Domki Sarbinowo - Wynajem domków letniskowych "SŁONECZNY ZAKĄTEK" - Gąski latarnia

Chłopy – wieś w gminie Mielno, sąsiaduje z Sarbinowem. Stała liczba mieszkańców to około 290 osób. Jest jedyną wsią w Polsce wpisaną do rejestru zabytków z zachowanym tradycyjnym układem rybackiej osady oraz domami z XIX wieku ozdobionymi ludowymi malowidłami. Dzisiejsza wieś znajduje się w miejscu datowanej już w XIII wieku osady słowiańskiej Borowo (nazwa pochodząca od ówczesnych rozległych borów). Zabroniono tu budowania kilkupiętrowych domów, dzięki czemu jest to jedna z najładniejszych miejscowości letniskowych na polskim wybrzeżu. Chłopy są tak małą miejscowością, że całą można ją przejść zaledwie w kilkanaście minut. Ta jej niewielkość jest jednocześnie jej główną zaletą, uniemożliwiającą jednoczesny pobyt tysięcy wczasowiczów. Na turystę czekają tu kwatery prywatne, pensjonaty i pola biwakowe. Cisza, piękna plaża zapewnia wypoczynek każdej osobie zmęczonej i pragnącej odpocząć od zgiełku aglomeracji miejskich. Atrakcyjne miejsce turystyczno-wypoczynkowe, kąpielisko morskie. Najważniejszą atrakcją Chłopów jest port rybacki, gdzie kutry są wciągane na brzeg, a w boksach rybackich można kupić świeżo złowione ryby, między innymi flądrę, dorsza, turbota, łososia czy węgorza. Z ciekawostek warto dodać, że w Chłopach znajduje się nieodkryte dotąd podziemne złoże wód solankowych na głębokości 875 m. Jego stężenie wynosi 7,2%, a temperatura przy samowylewie 19,5°C. Gdyby temperatura była o jeden stopień wyższa, solankę można by zaliczyć do wód termalnych, ale i tak można ją wykorzystywać do kąpieli solankowych w zakładach przyrodoleczniczych. Być może wkrótce te zasoby zostaną rozsądnie wykorzystane.

Domki Sarbinowo - Wynajem domków letniskowych "SŁONECZNY ZAKĄTEK" - port rybacki Chłopy
Domki Sarbinowo - Wynajem domków letniskowych "SŁONECZNY ZAKĄTEK" - Chłopy port rybacki
Scroll to Top